Life Style

Samodzielna nauka pływania – od czego zacząć?

0
Panuje przeświadczenie, że jeśli nie nauczyło się pływać za czasów młodości, później ciężko nadrobić tę zaległość. W tym przypadku rzeczywistość jest jednak znacznie łagodniejsza, niż nasze wyobrażenia, a historie o dorosłych, którzy nie są w stanie nauczyć się pływać, można umieścić między legendy a kiepsko dobrane wymówki. W dzisiejszym artykule o tym, od czego powinna zacząć dorosła osoba, która chce nauczyć się pływać.

Czy potrzebny jest Ci sprzęt?

Z jakiegoś powodu wiele osób uważa, że aby nauczyć się pływać „od podstaw”, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w drogi sprzęt. To oczywiście nieprawda, i choć takie akcesoria mogą przyspieszyć cały proces, to pod żadnym pozorem nie są one koniecznością.
Wystarczą Ci najprostsze kąpielówki lub cały strój kąpielowy (w przypadku kobiet), klapki, ręcznik, i oczywiście bilet na basen – to wszystko, możesz wskakiwać do wody! Choć lepiej będzie zacząć od płytkich głębokości na pływalni.

Na początku: oswój się z wodą

Czy wiedziałeś, że rodzimy się ze zdolnością pływania? Jest to w pewien sposób zapisane w naszych genach. Dlaczego więc z czasem tę zdolność tracimy? Ano dlatego, że niepielęgnowane umiejętności znikają.
Większość dorosłych osób nie jest w stanie nauczyć się pływać z powodu strachu przed wodą. Na dobry początek powinieneś więc się z nią oswoić. Wejdź na płytki basen i stopniowo przesuwaj się w kierunku coraz większych głębokości – ale koniecznie pod okiem doświadczonego ratownika!

Styl, od którego powinieneś zacząć

Wielu basenowych początkujących zastanawia się, od jakiego stylu pływackiego najlepiej jest zacząć. Zdaniem niektórych jest to styl klasyczny, czyli popularna „żabka” i… jest w tym wiele prawdy. Jest to prawdopodobnie najprostsza technika – głównie dlatego, że łatwo osiągnąć w nim równomierny i głęboki oddech.
Podczas pływania na przykład kraulem, Twoja głowa będzie nieustannie narażona na kontakt z wodą. W przypadku nabrania powietrza w nieodpowiednim momencie najzwyczajniej zachłyśniesz się wodą. Kraul to jednak podstawowa technika, bez której ani rusz. Naucz się jej, a pływanie nie będzie miało przed Tobą żadnych tajemnic.
Podsumowując kwestię stylów: żabka lub kraul. Odpuść sobie bardziej wymyślne techniki jak chociażby „delfinek” czy pływanie na plecach. Zacznij od podstaw!

Czy na pewno chcesz uczyć się samodzielnie?

Samodzielna nauka pływania nie ma niestety zbyt wielu korzyści. Wielu pływaków unika jednak lekcji z trenerem, gdyż pojawiają się obawy przed ośmieszeniem się. Zapomnij o jakimkolwiek wstydzie – gwarantujemy, że jeśli zapiszesz się do szkoły pływania dla dorosłych będziesz czuł się jak przysłowiowa ryba w wodzie. W końcu będziesz otoczony przez swoich!
Ile kosztuje nauka pływania z trenerem? Tak naprawdę nie jest to duży wydatek – zwłaszcza w przypadku ćwiczeń grupowych. Szczegółowe ceny zależą od wybranej placówki.
Koniecznie pamiętaj o tym, że to systematyczność czyni mistrza. Dlatego, gdy już zapiszesz się na lekcje pływania – uczęszczaj na nie przynajmniej kilka razy w miesiącu!

Comments

Comments are closed.