Dom i ogródLife StyleTechnologie

Mikroelektrownie słoneczne – do domów i małych firm

0

Zarówno domy jednorodzinne jak i niewielkie firmy mają stosunkowo niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną. W obu przypadkach do pełnego pokrycia potrzeb wystarczy zazwyczaj budowa systemu o mocy do 10 kWp.

Taka mikroelektrownia słoneczna pozwala na zasilanie zieloną energią oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego, urządzeń rtv/agd, klimatyzacji, wentylacji czy rekuperacji. Mogą ją wykorzystywać także pompy ciepła przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń. Będzie doskonałym źródłem prądu dla samochodów elektrycznych. Co więcej, można do niej podłączyć wszystkie elementy inteligentnego domu. Sprawdzi się do obsługi nawadniania, bram wjazdowych, tężni wodnych, saun i innych systemów wymagających energii elektrycznej.

Jakie zyski daje fotowoltaika

Elektrownia słoneczna pozwala na korzystanie z ekologicznego prądu produkowanego przez panele pv. W efekcie przynosi wymierne korzyści finansowe w postaci niższych rachunków za energię elektryczną. Co więcej, oszczędności te pojawiają się od razu po przyłączeniu systemu do publicznej sieci energetycznej. Widać je już na pierwszym rozliczeniu z zakładem energetycznym.

Zyski z fotowoltaiki są uzależnione od kilku czynników. Pierwszym z nich jest odpowiednia wielkość instalacji – tak, by nie była ani za mała, ani przewymiarowana. Oczywistym jest, że im większa moc systemu pv, tym więcej wyprodukowanej energii. Jednak przewymiarowanie instalacji wiąże się z wydłużeniem okresu zwrotu inwestycji, czyli obniżeniem jej opłacalności, a jeśli nadwyżka energii nie zostanie wykorzystana w ciągu roku, przepadnie na rzecz zakładu energetycznego. Warto również pamiętać, że koszt 1 kWp przy większych instalacjach także jest niższy. 

Znaczenie ma także autokonsumpcja wytworzonego prądu. Najszybszy zwrot inwestycji oraz największe zyski przynoszą te systemy, w których wyprodukowana energia w dużym stopniu zużywana jest na bieżąco, a nie magazynowana w sieci publicznej.

Gdzie instalować panele pv

Istotna dla wydajności fotowoltaiki jest również lokalizacja ogniw. W domach jednorodzinnych oraz niewielkich firmach instalacja zazwyczaj montowana jest na dachach płaskich i skośnych. Taka metoda przede wszystkim nie ogranicza użytkowania połaci dachowych, które zazwyczaj i tak nie są zagospodarowane.

Istotne dla optymalnej pracy systemu jest usytuowanie paneli pv w sposób umożliwiający uzyskanie maksymalnej ilości promieniowania słonecznego. Najlepszy pod tym względem jest kierunek południowy. Oczywiście możliwe jest również skierowanie ogniw w stronę południowo-wschodnią i południowo-zachodnią lub wschód-zachód. W tym wypadku należy skorelować montaż urządzeń z porą najwyższego zapotrzebowania na prąd. Wówczas potrzebna moc instalacji jest wyższa o kilka-kilkanaście procent w porównaniu do ustawienia paneli idealnie w kierunku południowym. 

Jak wyglądają rozliczenia z zakładem energetycznym

Właściciele mikroelektrowni słonecznych o mocy do 50 kWp, które podłączono do publicznej sieci, zyskują status prosumenta. Zapewnia on najkorzystniejszą formę rozliczeń z zakładem energetycznym. Pozwala na przekazywanie nadprodukcji energii do sieci w celu jej magazynowania i odebrania w czasie niższej niż bieżące zapotrzebowanie produkcji prądu.

W przypadku mikroelektrowni słonecznych o mocy do 10 kWp prosumenci rozliczają się z zakładem energetycznym w stosunku: 1 kWh przekazana do sieci do 0,8 kWh energii odebranej z sieci. W tym wypadku 20% wartości to tzw. koszt magazynowania energii. 

Ważny jest fakt, że rozliczenie nadwyżek odbywa się w cyklu rocznym.  Po tym czasie nadwyżki energii, które nie zostały odebrane, przechodzi na rzecz zakładu energetycznego.

Dotacje, kredyty, ulgi

Dodatkowym argumentem przemawiającym za budową mikroelektrowni fotowoltaicznej jest możliwość uzyskania pomocy z budżetu państwa, samorządów lub instytucji finansowych. Inwestorzy mogą ubiegać się o dotacje w wysokości 5000 zł z programu „Mój Prąd” realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także ze środków gminnych – często wyższych niż dotacja państwowa. Ponadto, wszyscy właściciele obiektów jednorodzinnych mogą odliczyć poniesione na fotowoltaikę wydatki w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Ciekawym rozwiązaniem są także nisko oprocentowane kredyty oferowane przez banki. Dla przedsiębiorców wygodnym i korzystnym rozwiązaniem może być leasing. 

Przedstawione powyżej udogodnienia dodatkowo skracają okres zwrotu inwestycji i sprawiają, że fotowoltaika staje się jeszcze bardziej opłacalną inwestycją.   

Źródło: Inverter – fotowoltaika dla domu

Comments

Comments are closed.