Zdrowie i uroda

Ból jelit – diagnostyka i sposoby na pozbycie się przypadłości

0

Coraz więcej mówi się o tym, że jelita są niejako drugim mózgiem w ludzkim ciele. I choć jest to tylko przenośnia to istnieje wiele naukowych badań potwierdzających tę tezę. Okazuje się, że dobrostan naszych jelit wpływa nie tylko na ogólne samopoczucie, ale również na nastrój i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Ograniczone wchłanianie substancji odżywczych czy zaburzona równowaga mikroflory jelitowej odbija się na ogólnym stanie zdrowia pacjenta. Dlatego w żadnym wypadku nie należy lekceważyć bólu jelit. Najczęściej dolegliwości bólowe są istotnym sygnałem o poważniejszym problemie. Jak diagnozować ból jelita? Podpowiadamy.

Na czym polega USG jamy brzusznej i USG jelit?

USG jamy brzusznej pokazuje strukturę narządów wewnętrznych ciała, które znajdują się w zakresie fal wysyłanych przez czujnik umieszczony przez lekarza na powierzchni skóry. Co to oznacza w praktyce? Głowica będąca częścią ultrasonografu pozwala na uwidocznienie narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej po umieszczeniu tej głowicy w okolicy brzucha. Ultradźwięki nie wykorzystują promieni rentgenowskich, tak jak w badaniu rentgenowskim, czyli tzw. RTG jamy brzusznej, przez co USG jest dużo bezpieczniejsze i mniej szkodliwe dla zdrowia. 

Wyniki badania USG otrzymywane są w czasie rzeczywistym, czyli od razu w momencie przeprowadzania badania. Nie jest potrzebne oczekiwanie na przetworzenie obrazu czy wykonanie skomplikowanego opisu przez lekarza. To z kolei pozwala znacznie szybciej wykryć ewentualne nieprawidłowości. Inaczej sytuacja wygląda w badaniu RTG, gdzie interpretacja obrazu możliwa jest dopiero po całym zabiegu. 

Urządzenie USG składa się z konsoli z ekranem, na którym podczas badania wizualizowane są narządy jamy brzusznej. Głowica jest połączona z konsolą. Lekarz umieszcza wspomnianą głowicę bezpośrednio na skórze pacjenta. Emituje ona fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od narządów wewnętrznych jamy brzusznej, również od jelit, a następnie wracają do głowicy. Można więc powiedzieć, że sonar „nasłuchuje” echo, które do niego wracają po wyemitowaniu dźwięków. Mierząc fale powrotne można oszacować odległość, wielkość, kształt, spójność narządu (czy jest twardy, wypełniony płynem, itp.). Wynikowy obraz USG jest natychmiast wyświetlany na ekranie. Dzięki temu wyniki badań USG jamy brzusznej oraz USG jelit są natychmiast dostępne dla pacjenta i lekarza.

Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej i USG jelit

Ból jelita może być promieniujący i mieć podłoże w bardzo różnych schorzeniach. Dodatkowo wszystkie narządy w jamie brzusznej są tak ściśle ze sobą powiązane, że ból jelit nie zawsze oznacza schorzenie właśnie tego narządu. Diagnostyka przy pomocy badania USG jamy brzusznej jest doskonałym początkiem w rozpoznawaniu problemów ze strony układu pokarmowego. 

Poprzez wykonanie USG jamy brzusznej lekarz ocenia budowę pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony, nerek i wątroby. Natomiast w uzupełnieniu o USG Dopplera możliwe jest zbadanie także aorty brzusznej i innych naczyń krwionośnych w jamie brzusznej. Oprócz oceny budowy i wielkości narządów lekarz wykonujący badanie szuka ewentualnych nieprawidłowości, takich jak guzy i torbiele. Dzięki badaniu ultrasonograficznemu jamy brzusznej możliwe jest ustalenie przyczyny bólu brzucha, jelit, wzdęć, dysfunkcji wątroby czy powiększenia narządów wewnętrznych wykrytych przez lekarza w czasie badania palpacyjnego. Dokładność badania w połączeniu z doświadczeniem wykonującego je lekarza pozwala wykryć i szybko zdiagnozować kamienie nerkowe, pęcherzyk żółciowy, wyrostek robaczkowy, wodonercze oraz powiększenie śledziony. 

Główne wskazania do USG jamy brzusznej to: 

  • przewlekły lub silny promieniujący ból brzucha, 
  • ból jelit,
  • biegunka, 
  • uporczywe i nawracające objawy żołądkowo-jelitowe, 
  • nagła i szybka utrata masy ciała. 

Nie należy lekceważyć tych dolegliwości i jak najszybciej wykonać USG jamy brzusznej, również przy bólu jelita. Dzięki wczesnej i precyzyjnej diagnostyce możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia i szybszy powrót pacjenta do zdrowia.

źródło: https://www.gabinetusg.com.pl/

Comments

Comments are closed.