Technologie

Czujniki magnetyczne – dlaczego są coraz chętniej wykorzystywane w przemyśle?

0

Czujniki magnetyczne to proste urządzenia elektroniczne, które pełnią niesamowicie ważną rolę w układach automatyki przemysłowej. W dużym uproszczeniu mają za zadanie wykrywać pozycję różnych elementów maszyn, przekazując sygnał elektryczny do centralki sterującej ich pracą. Występują w różnych odmianach, najczęściej spotykane jako czujniki pozycji chwytaków, siłowników albo też czujniki zbliżeniowe. Dodatkowo muszą być odporne na pracę w trudnych warunkach, takich jak wysokie temperatury oraz wibracje.

Czujniki do chwytaków

Chwytak to jedna z podstawowych maszyn stosowana na zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. Jej zadaniem jest przytrzymywanie różnych przedmiotów i zmiana ich położenia, albo transportowanie w inne miejsce. Aby mogło to mieć miejsce, komputer sterujący musi posiadać szereg informacji dotyczących pozycji chwytaka, zbliżania się do materiału który ma zostać uchwycony i przytrzymany, a także bezpośredniego kontaktu z tymże. Czujniki magnetyczne di-soric, dostępne w ofercie firmy Newtech, przeznaczone są właśnie do tego rodzaju zastosowania. Ich cechy charakterystyczne to bardzo niewielkie wymiary, wysoka klasa ochrony, a także najlepsza powtarzalność. Dostępne są wersje służące do instalacji w chwytakach z rowkiem T oraz C. Czujniki są w pełni odporne na wibracje, których nie da się uniknąć w maszynach automatyki produkcyjnej.

Czujniki do siłowników

Kolejnymi urządzeniami, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie pracę zautomatyzowanej linii produkcyjnej, są siłowniki. Mogą być pneumatyczne lub hydrauliczne, a ich zadaniem jest na przykład wytłaczanie określonych kształtów w obrabianym materiale. Niezależnie od wielkości i medium na jakim pracuje siłownik, by mógł być stosowany w automatyce musi posiadać odpowiednie czujniki magnetyczne, które będą informować centralę sterującą o jego pozycji. Firma Newtech posiada w swoim asortymencie stosowne czujniki cylindryczne di-soric, które także dostępne są dla siłowników z rowkiem T oraz C. Czujniki te pozwalają na precyzyjną regulację, nie pozostawiają śladów nacisku na siłowniku dzięki mocowaniu blokowemu, a montaż możliwy jest na siłownikach okrągłych, prętowych i profilowych.

Czujniki zbliżeniowe

Jeszcze jednym rodzajem czujników magnetycznych, które można znaleźć w ofercie firmy Newtech, jest wariant zbliżeniowy. Produkty marki Baumer są jednym z najprostszych i najbardziej podstawowych elementów każdego układu automatyki, a ich zastosowanie może z powodzeniem wykraczać poza ten aspekt. Ich zadaniem jest wykrywanie bliskości materiału magnetycznego, więc można stosować je choćby jako czujniki otwarcia metalowych drzwiczek. Mogą też funkcjonować na zasadzie czujników Halla, wykrywając bliskość zębów obracającego się koła zębatego, co pozwala na określenie jego pozycji oraz prędkości obrotowej.

Czujniki magnetyczne to jeden z podstawowych elementów każdego układu automatyki. Komputer nadzorujący jego pracę musi bowiem posiadać cały szereg informacji o pozycji rozmaitych elementów i podzespołów w instalacji. Im bardziej system jest rozbudowany, im szybciej oraz dokładniej może wykonywać swoje czynności bez udziału człowieka, tym większą ilość czujników musi posiadać. Przyspieszenie procesu produkcji, a także możliwość uzyskiwania produktów wykonanych dokładniej i z mniejszym marginesem błędu, to czynniki bezpośrednio wpływające na konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku. Nic więc dziwnego, że czujniki magnetyczne są coraz chętniej wykorzystywane w przemyśle.

Comments

Comments are closed.