Dom i ogród

Jakie materiały będą potrzebne do ocieplenia ze styropianu

0

Najczęściej stosowanym materiałem podczas wykonywania ociepleń budynków z zewnątrz jest styropian. Stosowany z konkretnym systemem ociepleń tworzy warstwę, która dokładnie izoluje budynek przed działaniem niskich, ale również wysokich temperatur.

 Bardzo istotnym aspektem prac termoizolacyjnych z wykorzystaniem styropianu jest zastosowanie jednego systemu ociepleń, gdyż pomieszanie różnych systemów, na przykład celem redukcji kosztów, może przynieść zgoła odwrotny skutek. Poza utratą gwarancji może się okazać, że poszczególne produkty nie będą się ze sobą komponować, a w efekcie cała praca będzie wymagała poprawy bądź wykonania od nowa.

Co wchodzi w skład systemu ociepleń oprócz styropianu?

Każdy system ociepleń składa się z pakietu dopasowanych do siebie produktów, a zatem:

  •         gruntu,
  •         kleju,
  •         kołków lub łączników,
  •         siatki i zaprawy klejowej,
  •         tynku,
  •         farby elewacyjnej lub innego materiału przeznaczonego do ostatecznego wykończenia elewacji.

Jak poprawnie wykonać ocieplenie budynku styropianem?

Ściany zewnętrzne muszą być odpowiednio przygotowane, a więc czyste i pozbawione odpadających elementów tynku czy zaprawy, natomiast ściany surowe muszą zostać zagruntowane odpowiednim preparatem, jak na przykład  GRUNLIT.

Kolejną czynnością jest przyklejanie płyt styropianowych, których grubość, w przypadku ocieplania ścian, winna wynosić od 12 do 15 cm. Płyty te winny być fabrycznie nowe i wykonane zgodnie z normą EN 13163. Do przyklejania styropianu służą specjalne kleje. Można zastosować m.in.:

  •         KLEJ TERMOLEP – S;
  •         KLEJ TERMOLEP S PREMIUM;
  •         KLEJ TERMOLEP – P, będący poliuretanowym klejem do styropianu;
  •         KLEJ TERMOLEP – D, który jest klejem dyspersyjnym.

Zaleca się również przeprowadzenie dodatkowego mocowania styropianu, co należy wykonać dopiero po związaniu kleju. Nawet jeśli system nie wymaga kołkowania, warto wzmocnić płyty mechaniczne w miejscach, które są szczególnie narażone, a więc dookoła okien i drzwi, a także na krawędziach ścian. Do tego celu polecane są specjalne łączniki, jak na przykład  kołki fasadowe KOELNER, łączniki EJOTHERM, specjalne kołki do mocowania fasadowego FISCHER TERMOZ bądź łączniki wkręcane wyposażone w specjalne talerzyki dociskowe ECO-DRIVE.

Po uzupełnieniu wszystkich szpar i ubytków na przykład z wykorzystaniem poliuretanowego kleju do styropianu TERMOLEP P, należy nałożyć warstwę zaprawy klejowej oraz zatopić w niej warstwę siatki zbrojonej. Warstwę zbrojoną może stanowić zaprawa TERMOLEP U albo TERMOLEP U BIAŁY, natomiast siatka winna być wykonana ze szklanego włókna, jak na przykład  siatka podtynkowa AKE, czy siatka zbrojąca do uniwersalnego zastosowania TEXTILGLAS. Taka masa klejowa oraz zatopiona w niej siatka tworzą warstwę ochronną styropianu i stanowią zabezpieczenie ocieplenia przed wszelkimi mechanicznymi uszkodzeniami.

Dopiero po położeniu warstwy złożonej z siatki oraz zaprawy klejowej całość pokrywa się gruntem, który należy dobrać w zależności od później planowanych prac wykończeniowych, a także powłoką wykończeniową, a zatem wyprawą tynkarską, jak baza akrylowa ACRYLIT Baranek lub Kornik, tynk dekoracyjny albo elastyczne okładziny elewacyjne. W tym wypadku szczególnie polecanymi są okładziny TABULO, STONO lub KLINKIERO, stanowiące odpowiednio doskonałe imitacje deski elewacyjnej, betonu architektonicznego oraz płytek klinkierowych. Ostatnia warstwa odpowiada za nadanie elewacji ostatecznego wyglądu, a także zwiększa jej odporność na działanie czynników zewnętrznych. Do nakładania tej ostatniej warstwy ocieplenia można przystąpić dopiero po dokładnym wyschnięciu oraz wysezonowaniu i zagruntowaniu powierzchni.

Tak wykonaną termoizolację należy oczywiście systematycznie sprawdzać i w przypadku wykrycia uszkodzeń natychmiast je usuwać, stosując w tym celu produkty wchodzące w skład systemu użytego do wykonania ocieplenia.

Źródło: Kosbud

Comments

Comments are closed.