Technologie

Czy warto kupić używany osuszacz powietrza?

0

Osuszacz powietrza to jedno z akcesoriów dodatkowych, w który można wyposażyć kompresor. Odpowiada on za doprowadzenie sprężonego powietrza do stanu, w którym jest ono w możliwie jak największym stopniu pozbawione wody, wilgoci i wszelkich drobinek mgły wodnej. W wielu branżach jest to kwestia niebywale ważna. Dlatego dużą wagę przywiązuje się do wysokiej sprawności osuszacza sprężonego powietrza. Ale czy w takim razie warto kupić używany osuszacz powietrza? Podpowiadamy, kiedy inwestycja w sprzęt z drugiej ręki może okazać się korzystna.

Rola osuszania w procesie produkcji sprężonego powietrza

Woda i wilgoć w układzie sprężonego powietrza jest elementem uznawanym za zanieczyszczenie. Tym samym zalecane jest uzdatnianie sprężonego powietrza i jego osuszanie mające na celu całkowite wyeliminowanie wilgoci ze sprężonego gazu. Osuszanie sprężonego powietrza może odbywać się przy użyciu różnych osuszaczy. Najbardziej skuteczne i wydajne okazują się osuszacze adsorpcyjne i osuszacze ziębnicze.

Zastosowanie osuszacza sprężonego powietrza jest istotne z kilku powodów. Przede wszystkim pozbawienie sprężonego powietrza wilgoci znacząco podnosi jego jakość. W wielu branżach i gałęziach przemysłu kwestia ta ma kluczowe znaczenie. Wysoka jakość sprężonego powietrza jest niebywale istotna w branży spożywczej, medycznej, farmaceutycznej, ale także w takich gałęziach, jak elektronika i optyka. To jednak nie wszystko. Zmniejszenie wilgotności sprężonego powietrza przekłada się na wydłużenie żywotności i zmniejszenie awaryjności wszystkich maszyn i urządzeń pneumatycznych zasilanych tym sprężonym gazem. Wilgoć jest podstawowym czynnikiem wywołującym korozję w układach pneumatycznych. To natomiast bezpośrednio przekłada się na spadek wydajności zarówno całego systemu, jak i poszczególnych urządzeń. W efekcie końcowym może dojść nawet do zanieczyszczenia sprężonego powietrza drobinkami skorodowanego metalu. Warto więc zadbać o prawidłowe, efektywne i wydajne osuszanie sprężonego powietrza. Ale czy wybór używanego osuszacza jest dobrym rozwiązaniem?

Czy warto inwestować w używany osuszacz sprężonego powietrza? Plusy i minusy takiego rozwiązania

Wyjaśniliśmy już istotę i znaczenie konieczności wyposażenia układu sprężonego powietrza w odpowiedni osuszacz. Ale czy inwestycja ta musi wiązać się z zakupem nowego urządzenia, czy też wybór używanego sprzętu będzie równie dobrym rozwiązaniem? Na rynku często można znaleźć sprawne i wydajne używane osuszacze przemysłowe. Nie warto więc już na wstępie wykluczać opcji zakupu osuszacza z drugiej ręki. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach dokonując takiego zakupu.

Przede wszystkim wybieraj używany osuszacz sprężonego powietrza tylko ze sprawdzonego i pewnego źródła. Dobrym rozwiązaniem jest zakup od dystrybutorów, którzy zajmują się zarówno skupem używanych akcesoriów pneumatycznych, jak i ich późniejszą odsprzedażą. Rola takich firm nie ogranicza się bowiem wyłącznie do pośredniczenia w transakcji i łączenia sprzedawcy z kupującym. Profesjonalne firmy, posiadające w swojej ofercie używane osuszacze sprężonego powietrza, dbają także o ich dokładne sprawdzenie. Biorą na siebie odpowiedzialność związaną z gwarancją jakości oferowanych przez siebie używanych osuszaczy do kompresorów i dlatego też przeprowadzają testy mające na celu określenie ich awaryjności oraz poziomu radzenia sobie z wilgocią. Kupując sprzęt z drugiej ręki, który nie został sprawdzony w podobny sposób, nie możemy mieć pewności co do jego sprawności. Dlatego warto dokonywać zakupu od profesjonalnych firm specjalizujących się w obrocie kompresorami i ich podzespołami.

Dużą zaletą używanych osuszaczy sprężonego powietrza jest ich niższa cena. Koszt zakupu takiego urządzenia jest z pewnością niższy, niż to jest w przypadku fabrycznie nowych sprzętów. Okazuje się to idealnym rozwiązaniem dla małych firm, w szczególności takich, które dopiero stawiają pierwsze kroki w branży i starają się redukować koszty związane z otwarciem lub nagłą rozbudową działalności.

Decydując się na zakup używanego osuszacza powietrza trzeba pamiętać również o słabych stronach tego rozwiązania. Jednym z nich jest nieco krótsza żywotność używanych elementów. Każdy sprzęt ma określony czas, w jakim może bezawaryjnie, wydajnie pracować. W przypadku urządzeń z drugiej ręki trzeba pamiętać, że czas ten będzie nieco krótszy. Oprócz tego należy mieć na uwadze, że dostępność używanych osuszaczy o wymaganych przez nas parametrach może być ograniczona. Powoduje to wydłużenie oczekiwania na sprzęt. Mimo to warto zwrócić uwagę na ofertę używanych osuszaczy sprężonego powietrza.

źródło: czemar.pl

Comments

Comments are closed.