Life Style

Transport ciała zmarłego z zagranicy – kto może się tego podjąć?

0

Łatwość podróżowania, otwartość granic, wiele nowych możliwości – to wszystko sprawia, że dla wielu osób świat jest mały. Wystarczy chwila, żeby zaplanować i zarezerwować podróż na drugi koniec globu. Część osób decyduje się na wyjazd, by poznać nowe miejsca, ludzie wyjeżdżają za pracą, jeszcze inni pragną po prostu zacząć za granicą nowe życie. W wielu takich sytuacjach na miejscu pozostają bliscy, którzy muszą sobie radzić z trudnymi momentami, na przykład śmiercią bliskiego za granicą. Kto może pomóc w rozwiązaniu tego problemu?

Transport ciała zmarłego – procedura

Warto wiedzieć, że przewóz ciała osoby zmarłej z rejonów poza granicami kraju, nie jest prostym zadaniem. Zorganizowanie takiego transportu we własnym zakresie byłoby bardzo trudne nie tylko ze względów technicznych – potrzebny do tego jest odpowiedni samochód, ale również ze względów proceduralnych. Potrzebne jest wypełnienie wielu różnych formalności, które umożliwią przejazd między państwami. Niezbędne są zezwolenia z polskich urzędów, ale także z urzędów państwa, z którego ciało ma być sprowadzone. Należy mieć również konsularne przepustki dla ciał i prochów, tłumaczenia aktów zgonów i innych dokumentów. Trzeba także przeprowadzić odprawy graniczne – zarówno w zakresie celnym, jak i sanitarnym. Jak widać, to sporo formalności, przez które należy przebrnąć. 

Dla rodziny osoby zmarłej już sam fakt śmierci kogoś bliskiego jest wyjątkowo trudnym momentem. Dlatego zakład pogrzebowy dopilnuje wszystkich wymienionych formalności we własnym zakresie. Na bieżąco konsultuje się z bliskimi zmarłego, na wypadek, gdyby potrzebne było podanie dodatkowych danych czy innych dokumentów. Jednak należy pamiętać, ze pracownicy takich miejsc jak dom pogrzebowy w Warszawie mają duże doświadczenie w kwestii związanej z transportem międzynarodowym ciał osób zmarłych. Doskonale zatem wiedzą, jakich przepisów należy przestrzegać i o czym trzeba pamiętać. Z pewnością jest to ogromne ułatwienie dla rodziny zmarłego, dla której już samo zapoznanie się z całą procedurą byłoby niezwykle trudnym zadaniem. Pracownicy zakładu pogrzebowego mają świadomość, że śmierć kogoś bliskiego następuje nagle, może przytrafić się o różnych porach dnia i nocy. Dlatego też są do dyspozycji dwadzieścia cztery godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu.

Transport ciała z zagranicy – pomoc domu pogrzebowego Warszawa Bródno

Profesjonalny dom pogrzebowy ma do swojej dyspozycji pojazdy dokładnie przygotowane do transportu ciała zmarłego, również z bardzo odległych miejsc. Specjalne karawany są wyposażone w chłodnie, co pozwala na przewóz ciała z zachowaniem wielu niezbędnych zasad bezpieczeństwa, a jednocześnie umożliwia później rodzinie pożegnanie się z osobą zmarłą już na miejscu, w kraju. 

Jeśli istnieje taka potrzeba, gdy do śmierci kogoś bliskiego doszło w rejonach bardzo odległych, pracownicy domu pogrzebowego mogą przeprowadzić zabieg balsamacji. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów na transport ciała zmarłej osoby jest przewóz samochodowy, jednak istnieje także możliwość wybrania drogi morskiej lub lotniczej – zwłaszcza, jeśli jest to transport z bardzo odległych i trudno dostępnych miejsc.

Organizacja pogrzebu – skorzystaj z doświadczenia domu pogrzebowego na warszawskiej Pradze

Dobry zakład pogrzebowy nie ograniczy się jedynie do transportu ciała osoby zmarłej z zagranicy. Pomoże rodzinie zmarłego przygotować całą uroczystość pogrzebu. Podpowie zatem, na jaki rodzaj pochówku można się zdecydować, tj. na świecki czy katolicki. Służy pomocą przy odpowiedzi na pytanie „trumna czy urna„. Jeżeli taka będzie wola rodziny, może wyznaczyć także mistrza ceremonii, który poprowadzi całą uroczystość i wygłosi mowę pogrzebową. Jednocześnie, w tym samym miejscu, można zamówić wieńce lub kwiaty

Pracownicy domu pogrzebowego dokładają wszelkich starań, żeby organizacja pogrzebu nie była dla rodziny dużym obciążeniem. Ponadto dopilnują, by wszystkie elementy uroczystości pogrzebowej były dopracowane, a także pomogą przebrnąć przez szereg formalności koniecznych do wypełnienia w kraju, już po transporcie ciała osoby zmarłej.

Źródło: Elizjum – zakład pogrzebowy Warszawa

Comments

Comments are closed.