Dom i ogród

Szklane balustrady – ponadczasowy design

0

Szklane balustrady od wielu sezonów cieszą się ogromnym zainteresowaniem, zarówno właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych, jak i osób posiadających mieszkania z patio, tarasem lub balkonem. Balustrady ze szkła mogą być również doskonałą dekoracją drewnianych schodów.

Wykorzystanie szkła do stworzenia eleganckiej balustrady w domu lub mieszkaniu

Szkło może być wykorzystywane nie tylko do ozdoby pomieszczeń, ale również sprawdza się, jako efektowny sposób na podział przestrzeni użytkowej. Materiał ten pozwala także na stworzenie eleganckiej i łatwej w pielęgnacji szklanej balustrady. Rozwiązanie to nie powoduje chaosu aranżacyjnego, ani marnotrawienia dostępnej przestrzeni użytkowej. Dodatkowo, szklana balustrada jest bezpieczna w użytkowaniu, trwała i nie nastręcza żadnych kłopotów w utrzymaniu jej w perfekcyjnej czystości. Wiele osób zastanawia się, czy posiadanie szklanych balustrad to dobre rozwiązanie? Okazuje się, że ten zabieg aranżacyjny jest polecany bez względu na to, jaki system mocowania szkła wybierze właściciel domu, mieszkania czy biura. Podjęcie decyzji o sposobie zamocowania szklanej balustrady jest uwarunkowany kilkoma czynnikami.

Przede wszystkim balustrada musi pasować do wszystkich elementów wyposażenia, znajdujących się we wnętrzu domu czy biura. Ponadto, powinna ona wpisywać się w stylistykę domu, mieszkania lub wnętrza komercyjnego.

Balustrada szklana na rotulach

Wraz z rozwojem technologii, szklane balustrady stały się niezwykle korzystnym cenowo rozwiązaniem, które wpisuje się w większość propozycji konstrukcyjnych. Właściciel domu, mieszkania lub biura może wybrać odpowiedni rodzaj balustrady szklanej, która najbardziej odpowiada jego preferencjom, gustom, a także stylistyce posiadanych przez niego pomieszczeń.

Doskonałą propozycją na stworzenie efektownej balustrady szklanej jest ta, montowana na rotulach. Rozwiązanie to polega na przymocowaniu szkła do boku schodów na tak zwanych policzkach betonowych, drewnianych lub krawędzi stopnicy. Działanie to odbywa się przy pomocy zacisków punktowych. Balustrada szklana na rotulach jest wyjątkową ozdobą, która doskonale sprawdza się w przypadku nowoczesnych wnętrz, szczególnie loftowych, glamour, minimalistycznych oraz Art Déco i Modern. Balustrady szklane na rotulach są wykonywane przy pomocy szkła laminowanego.

Balustrada szklana wpuszczona w stopnie lub schody – nowoczesne rozwiązanie architektoniczne

Interesującym rozwiązaniem, które pozwala stworzyć efektownie prezentującą się balustradę szklaną, jest wpuszczenie szkła w stopnie lub podłogę. Stworzone w taki sposób balustrady szklane umożliwiają uzyskanie modnego w tym sezonie efektu zatopienia szyby w podłodze lub schodach. Tego typu zabieg aranżacyjny można stworzyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest docięcie tafli szkła, a następnie włożenie jej w przestrzeń powstałą pomiędzy drewnianymi lub stalowymi słupkami, stopniami schodów i pochwytem.

Balustrada szklana wpuszczona w podłogę lub stopnie jest ceniona z racji tego, iż prezentuje się niezwykle efektownie, gustownie i modnie. Jest to interesujący sposób na aranżację pomieszczeń w stylu glamour, a także idealnie wpisuje się w każdą przestrzeń, w której należy ograniczać liczbę wystających elementów wykończeniowych. Bardziej skomplikowaną metodą tworzenia balustrad szklanych wpuszczanych w stopnie lub podłogę jest wykorzystanie wspomnianych powyżej rotuł, które także mocowane są do policzków schodów, z tą różnicą, że przy ostatnim etapie wykończeniowym, są one maskowane tym samym materiałem, z którego wykonane zostały schody. Stworzenie balustrad szklanych wpuszczanych w stopnie lub podłogę przy pomocy rotul, idealnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku schodów półkowych.

Obowiązującym trendem aranżacyjnym jest wykorzystanie szkła – nie tylko w przestrzeni użytkowej, ale również w domach i mieszkaniach. Wiodący designerzy wnętrz od wielu sezonów podkreślają ogromne zalety tego materiału i uważają, że jest on uniwersalny, ponadczasowy i nigdy nie wyjdzie z mody.

Źródło: Szklarz Warszawa – Obróbka szkła

Comments

Comments are closed.