Dom i ogródLife StyleTechnologie

Sterowanie oświetleniem na korytarzach i klatkach schodowych w Smart Home

0

Systemy inteligentnego domu pozwalają na skuteczne zarządzanie oświetleniem – zarówno w ujęciu ogólnym, jak i dla konkretnych pomieszczeń czy obszarów. Warto skorzystać z nich na korytarzach i klatkach schodowych. Jest to dobry sposób na obniżenie rachunków za prąd poprzez brak marnotrawienia energii.

Mówimy tu również o sporej wygodzie, która wpłynie na nasze codzienne funkcjonowanie. Zwłaszcza gdy zdecydujemy się na wykorzystanie czujników i automatów. Warto pokrótce wyjaśnić, co zmieni implementacja systemu Smart Home, a także, na jakie dokładnie rozwiązania powinniśmy postawić.

Elementy system sterowania oświetleniem

Choć może się wydawać, że korytarze, schody i klatka schodowa to obszary, w których trudno o implementacje specjalnie rozbudowanych systemów, rzeczywistość pokazuje, że użytkownicy końcowi mogą liczyć na naprawdę bogatą funkcjonalność. Warunkiem jest jednak dobór odpowiednich urządzeń.

  • Automat schodowy – jego działanie polega na utrzymywaniu oświetlenia przez określony czas, ustawiany zazwyczaj przy użyciu specjalnego pokrętła. Po jego upływie, światło zostaje wyłączone. Taki automat pozwala uniknąć sytuacji, w której oświetlenie schodów, klatki lub innego obszaru działa bez potrzeby.

W systemach Smart Home wykorzystywane są również automaty schodowe z funkcją sygnalizacji wyłączenia oświetlenia, a także przeciwblokady – pozwala ona uniknąć sytuacji, w której to światło działa bez przerwy z powodu zablokowania wyłącznika (np. zapałką). Jest ono bowiem odcinane zawsze po upływie określonego czasu.

  • Sterownik oświetlenia – najczęściej stosowany przy systemach wielopunktowych, składających się z kilku przekaźników łączonych w grupę (każdy z nich odpowiada za jeden punkt oświetlenia) i aktywatorów (mogą być to przyciski lub czujniki). Oświetlenie załączane jest po wykryciu ruchu lub naciśnięciu przycisku. System ułatwia zarządzanie momentem załączenia światła i czasem świecenia dla całej grupy lub wybranych punktów. Ta funkcjonalność sprawdza się bardzo dobrze, zwłaszcza na schodach.

Filmik – https://www.youtube.com/watch?v=wdUoIyPHAOA

  • Oprawy schodowe – nowoczesne moduły pozwalające na przygotowanie oświetlenia użytkowego i dekoracyjnego. Umożliwiają dostosowanie barwy światła, a także uruchomienie funkcji zapalania kaskadowego (każdy stopień zapala się po kolei) i ściemniania. Sterowanie oprawami może odbywać się w sposób zdalny.
  • Czujniki ruchu – uruchamiają oświetlenie po wykryciu ruchu – wpływa to nie tylko na wygodę użytkowania całego systemu, ale również na oszczędność energii. Światło bowiem świeci się wyłącznie wtedy, gdy ktoś korzysta ze schodów lub klatki.

Niezwykle często wykorzystywany jest zwłaszcza laserowy czujnik odległości. Wyróżnia się on bardzo precyzyjną pracą i możliwością dostosowania zakresu detekcji. Do sterowania oświetleniem stosowane są także czujniki z detekcją podczerwieni, a także modele mikrofalowe i sufitowe. Czujniki ruchu mogą być montowane również w plafonach.

  • Ściemniacze oświetlenia – dzięki nim użytkownik może regulować natężenie oświetlenia korytarzy i klatek schodowych, dostosowując je w ten sposób do własnych upodobań.

Sterowanie oświetleniem na korytarzach i klatkach schodowych – korzyści

Biorąc pod uwagę powyższe urządzenia, warto podkreślić, że omawiana przez nas funkcjonalność systemu inteligentnego domu nie została pomyślana wyłącznie dla domów jednorodzinnych. Elementy automatyki schodowej instalowane są również w halach produkcyjnych, biurach czy w budynkach użyteczności publicznej. Niektóre rozwiązania możemy wykorzystać także w mieszkaniu (np. na przedpokoju) i w ogrodzie.

Dzięki nim, możliwe staje się ograniczenie wykorzystania energii elektrycznej wówczas, gdy nie jest to potrzebne. Nie należy zapominać także o sporej wygodzie – wiele funkcji uruchamianych jest automatycznie, bez naszego udziału. Instalując opisane wcześniej elementy, łatwiej można również stworzyć atrakcyjne oświetlenie dekoracyjne. 

Źródło: F&F – system inteligentnego domu

Comments

Comments are closed.