Dom i ogródTechnologie

Panele fotowoltaiczne – jaka moc instalacji dla domu?

0

Popularność instalacji fotowoltaicznych sprawiła, że coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż własnych elektrowni słonecznych. Zanim jednak kupimy panele fotowoltaiczne, warto wcześniej zastanowić się, jaka powinna być właściwa moc instalacji dla naszego domu. Od tego zależy nie tylko efektywność modułów, ale i ostateczny uzysk energetyczny. Na co zwrócić uwagę?

Jak oszacować, ile energii zużywa dom?

Ilość paneli fotowoltaicznych i moc całej instalacji solarnej zależy nie tylko od naszych możliwości finansowych, ale przede wszystkim od warunków, jakie spełnia dane gospodarstwo domowe. Przy wyborze fotowoltaiki bardzo ważne jest umiejętne oszacowanie zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa w ciągu roku. Dlatego zaleca się, aby instalacja PV była od początku nadzorowana i montowana przez wykwalifikowanego pracownika, który będzie w stanie prawidłowo określić odpowiednie parametry techniczne naszych modułów. Wielkość instalacji fotowoltaicznej zależy zatem przede wszystkim od ilości zużywanego prądu. Aby ją dokładnie obliczyć, wystarczy porównać rachunki z zakładu energetycznego za rok poprzedzający montaż paneli PV. Warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które mogłyby znacząco wpłynąć na zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd.

O ile jednak podliczenia pomagające określić zapotrzebowanie energetyczne domu w przypadku istniejącego już gospodarstwa są stosunkowo proste, o tyle podobnej analizy nie możemy przeprowadzić dla nowych budynków. W tym przypadku warto skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie fotowoltaiki, który pomoże nam na podstawie różnych czynników (np. ilości planowanych urządzeń elektrycznych) obliczyć wstępną wielkość instalacji PV.

Co ma wpływ na moc instalacji?

Moc instalacji fotowoltaicznej ustala się przede wszystkim na podstawie realnego zapotrzebowania gospodarstwa na energię elektryczną. Decydując się na zakup paneli PV, musimy jednak pamiętać także o tym, że ostatecznie od wielkości całej instalacji będzie zależało także to, w jak krótkim czasie powrócą do nas koszty domowej elektrowni słonecznej. W takim przypadku powinniśmy też brać pod uwagę możliwości techniczne, jakie stwarza nam infrastruktura, na której będą montowane moduły PV. Ilość paneli, a tym samym moc instalacji fotowoltaicznej i ostateczny uzysk energetyczny w ciągu roku zależy także od rodzaju dachu, jego stanu oraz wielkości. Bardzo ważne są też możliwości instalacyjne paneli PV na poszyciu oraz warunki słoneczne, jakie stwarza nachylenie i ekspozycja dachu. Jeżeli dach naszego domu skierowany jest w kierunku południowym, możemy założyć, że moc instalacji będzie optymalna przez większość czasu. Sytuacja będzie się komplikować w przypadku dachu skierowanego na zachód lub wschód – w takim przypadku ilość paneli fotowoltaicznych będzie musiała być zwielokrotniona, aby móc pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną. Podobną przeszkodą mogą być elementy dachu czy jego otoczenia, które mogłyby powodować nawet krótkotrwałe zacienienie modułów. Jeżeli jest ich zbyt dużo, warto zastanowić się nad przeniesieniem instalacji na grunt.

Dobierając moc fotowoltaiki i ilość paneli PV, warto zatem skorzystać z pomocy konsultanta lub doradcy energetycznego, który będzie w stanie określić optymalne parametry instalacji fotowoltaicznej, uwzględniając wszystkie czynniki wpływające na wielkość i moc elektrowni słonecznej.

Czy mogę zmienić moc istniejącej już instalacji fotowoltaicznej?

Skuteczność fotowoltaiki zależy od umiejętnego określenia zapotrzebowania domu na prąd. Od tego, czy moc modułów będzie wystarczająca, zależy nie tylko wielkość rachunków, ale także czas, w którym będziemy mogli mówić o całkowitej samowystarczalności gospodarstwa na energię elektryczną. Obecny system opustów oraz pakiety prosumenckie oferują wprawdzie możliwość magazynowania nadwyżek prądu i jego ponownego wykorzystywania w momencie ewentualnych braków energetycznych, ale jest to rozwiązanie, które dotyczy gospodarstw domowych produkujących więcej energii niż jest to konieczne. W przypadku zainstalowania paneli PV o zbyt małej mocy wytwórczej energii pochodzącej z promieniowania słonecznego możemy zastanowić się nad rozbudowaniem elektrowni słonecznej o kolejne moduły. Jeżeli braki energetyczne nie są zbyt duże, standardowo powinny wystarczyć dodatkowe panele PV. W przypadku znacznej rozbudowy fotowoltaiki konieczna może być jednak wymiana inwertera albo dołożenie mikroinwerterów, które będą działały podobnie jak zainstalowany już system.

Źródło: Fotowoltaika House Solutions – fotowoltaika dla domu

Comments

Comments are closed.