Biznes

Outsourcing transportu – na czym polega, jakie są jego zalety?

0

Organizacja transportu towarów wymaga posiadania własnej floty pojazdów, a także odpowiednich specjalistów, którzy będą w stanie zoptymalizować trasę i zadbać o ładunek. Oczywiście generuje to koszty, często naprawdę spore. Możesz jednak znacząco je obniżyć za sprawą outsourcingu przewozu. Sprawdź, z czym się on wiąże i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę.

Co to jest outsourcing transportu? Jakie działania obejmuje?

 Na wstępie należy wyjaśnić, że outsourcing transportu to proces zlecania usług zewnętrznym podmiotom – w tym przypadku chodzi oczywiście o przewóz ładunków. Co jednak istotne, mogą one dotyczyć czynności o różnym zakresie. Wiele zależy bowiem od kształtu umowy między obiema firmami. Możesz liczyć między innymi na:

  • kompleksową realizację transportu towaru, od jego odebrania, załadunku, aż do wyładunku w miejscu docelowym. Co ważne, przewóz może odbywać się drogą lądową, morską bądź powietrzną,
  • profesjonalną optymalizację kosztów i czasu trwania całego zlecenia – dotyczy to chociażby wyznaczania najkorzystniejszej trasy oraz załatwiania kwestii organizacyjnych,
  • dostęp do pojazdów odpowiednio przystosowanych do transportu wskazanych towarów, niezależnie od tego, czy chodzi o żywność, elektronikę, samochody, czy może konstrukcje delikatne, wymagające specjalnego podejścia,
  • outsourcing kierowców, a także osób odpowiedzialnych za transfer kolejowy, powietrzny i morski. Doświadczeni pracownicy dają gwarancję terminowości i wysokiego poziomu bezpieczeństwa,
  • fachowe doradztwo w tematyce przewozu oraz wszelkich działań pokrewnych – wielu firmom pozwala to znaleźć lepsze rozwiązania, korzystniejsze pod względem finansowym.

Poza outsourcingiem transportu coraz popularniejsze staje się również zlecanie zewnętrznym podmiotom działań z zakresu spedycji oraz logistyki. Za każdym razem dobrze jest dokładnie przemyśleć współpracy, tak aby we właściwy sposób dostosować rodzaj realizowanych działań.

Dlaczego warto postawić na outsourcing usług transportowych? Główne korzyści

 To, czego dotyczy cały proces i jak jest on wykonywany, powoduje, że outsourcing może okazać się niezwykle opłacalny. To właśnie szansa na zaoszczędzenie sporych środków finansowych sprawia, że tak wiele firm decyduje się na zlecanie transportu zewnętrznym podmiotom.

Z czego to wynika? Przede wszystkim nie musisz kupować i utrzymywać własnych pojazdów, odpadają też koszty przeprowadzania regularnych przeglądów oraz napraw. Dzięki współpracy z firmą zewnętrzną możesz także odjąć wydatki związane z zatrudnianiem kierowców oraz innych pracowników.

Oczywiście korzyści finansowe to nie wszystko. Jeżeli postawisz na sprawdzony podmiot, który cieszy się uznaniem na rynku, zyskasz pewność, że przewóz towarów zostanie przeprowadzony w sposób odpowiedni, bez zbędnych opóźnień, czy też problemów natury prawnej. Całość przełoży się na utrzymanie łańcucha dostaw i sprawną realizację kluczowych zleceń.

Jakie firmy powinny zdecydować się na outsourcing transportu?

 Współpraca z zewnętrznymi podmiotami jest popularna nie tylko w transporcie, ale także w logistyce i spedycji. To zrozumiałe, w końcu ma sporo zalet, przez co pozwala zoptymalizować wiele procesów i uzyskać poważne oszczędności finansowe. Dla kogo jednak outsourcing transportowy będzie szczególnie opłacalny? Wymienić w tym miejscu trzeba przede wszystkim firmy, które:

  • nie mają środków na zakup własnej floty i opłacanie dużej liczby pracowników,
  • przewożą towary wyłącznie raz na jakiś czas, na przykład w wybranych okresach roku,
  • potrzebują błyskawicznej realizacji, z gwarancją bezpieczeństwa,
  • szukają oszczędności, a jednocześnie chcą utrzymać wysoką jakość usług.

Outsourcing transportu to atrakcyjna alternatywa dla organizacji przewozu ładunków przy użyciu własnych środków i pojazdów. Oczywiście za każdym razem warto stawiać na usługi świadczone przez cenione, sprawdzone podmioty, które zagwarantują ich sprawną realizację. 

Comments

Comments are closed.