Life StyleZdrowie i uroda

Kontrola węzłów chłonnych – zgłoś się na badanie USG

0

Dbanie o własne zdrowie opiera się na kilku podstawowych czynnikach. Należy pamiętać o zdrowym odżywianiu czy aktywności fizycznej. Nie można zapominać również o regularnym przeprowadzaniu badań profilaktycznych, które pomogą na bieżąco wychwycić wszelkie ewentualne nieprawidłowości. Często jednak na badania pacjenci wybierają się dopiero wtedy, gdy zauważają jakieś niepokojące sygnały. Jednym z nich są powiększone węzły chłonne.

Kiedy wykonać USG węzłów chłonnych?

W wielu przypadkach powiększenie węzłów chłonnych jest wyczuwalne palpacyjnie. Już po przesunięciu palcami można wyczuć wyraźne zgrubienie. Często jest to związane z infekcją, wiele chorób objawia się właśnie wyraźnie powiększonymi węzłami chłonnymi. Należy jednak pamiętać, że wiele ze zmian może zachodzić w tkankach głębokich, nie będą więc wyczuwalnymi przy delikatnym dotyku. 

Niepokojącym sygnałem, który powinien skłonić pacjenta do wykonania badania USG, jest także ból węzłów chłonnych i w ich obrębie. Jeżeli ból i powiększenie węzłów nie ustępują po zakończeniu infekcji, warto udać się z tym do lekarza i wykonać badanie USG. Będzie można wtedy dokładnie sprawdzić, czy zmiany te są wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej, czy może są związane z powstawaniem torbieli, cysty, a w niektórych przypadkach również zmian nowotworowych.

Jak przebiega badanie USG węzłów chłonnych?

Badanie USG węzłów chłonnych wykonywane jest najczęściej, gdy jest wyraźnie wyczuwalne powiększenie jednej z grup węzłów. Wykorzystuje się do tego aparaturę do badania ultrasonograficznego. Jak przy każdym innym badaniu, w pierwszej kolejności lekarz prowadzący przeprowadza wywiad z pacjentem. Chce dowiedzieć się wtedy, jakie dolegliwości mu doskwierają, czy przechodził ostatnio infekcje, a także czy w rodzinie występują jakieś choroby, które mogą być dla pacjenta obciążeniem genetycznym. Następnie pacjent ma ułożyć się na leżance i odsłonić wybrany fragment ciała, w zależności od tego, które węzły chłonne są poddawane badaniu. 

Diagnostyka badaniem USG może objąć węzły chłonne szyjne, ale też pachwinowe, pachowe i inne, jeśli jest ku temu jakiekolwiek wskazanie. Lekarz prowadzący już podczas samego badania jest w stanie zaobserwować, czy w obrębie badanych obszarów występują jakieś zmiany oraz czy są one powodem do niepokoju. Może zalecić dodatkowe badania, wizytę u kolejnego specjalisty, bądź wyznaczyć kontrolne badanie USG, żeby sprawdzić, czy po określonym czasie zmiany te będą się utrzymywać na podobnym poziomie.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania badania USG?

Badanie USG węzłów chłonnych, jak zresztą każde inne badanie USG, jest procedurą nieinwazyjną i w zupełności bezpieczną dla pacjenta. Polega na przesyłaniu fal ultradźwiękowych przez specjalną głowicę. Fale odbijają się od badanej części i wracają –  

aparatura przetwarza je na obraz, który od razu można zaobserwować na podłączonym monitorze. Badanie to jest wykonywane także u dzieci oraz regularnie u kobiet w ciąży, co również pokazuje, że jest bezpiecznym zabiegiem. W wielu przypadkach nie wymaga także  wcześniejszego przygotowania. 

Przy badaniu węzłów chłonnych należy jedynie odsłonić badaną część ciała oraz zdjąć wszelkie ozdoby, na przykład naszyjnik, jeśli badaniu poddawane są węzły chłonne szyjne. Pacjent od razu dostaje wydruk badania USG, jednocześnie lekarz prowadzący na bieżąco obserwuje to, co pojawia się na monitorze aparatury. Dzięki temu może od razu stwierdzić, czy powiększony węzeł chłonny jest jedynie wynikiem infekcji i szybko wróci do normy, czy może potrzebne jest wprowadzenie pogłębionych badań, dalszej diagnostyki i wdrożenie konkretnego leczenia. W ten sposób można wychwycić nieprawidłowości, które są związane między innymi ze zmianami nowotworowymi, białaczką czy zakażeniem wirusem HIV. Jednocześnie, jeśli leczenie zostało już zaimplementowane, regularne wykonywanie kontrolnych badań USG pozwala na kontrolowanie, czy jest ono właściwie i czy przynosi efekty. Ponadto pomaga ocenić czy pacjent wraca do zdrowia oraz w jakim tempie się to odbywa.

Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa

Comments

Comments are closed.