Dom i ogródLife StyleTechnologie

Klimatyzacja do mieszkań z kilkoma pokojami

0

Montaż układu klimatyzacji w mieszkaniu jest już raczej standardem, bowiem, oprócz chłodzenia powietrza w otoczeniu, klimatyzacja pełni także parę innych – równie istotnych funkcji. Z czym wiąże się zatem montaż klimatyzacji i jakie rozwiązanie sprawdzi się w dużym mieszkaniu?

Klimatyzacja do dużych i małych mieszkań

W przypadku mieszkań małometrażowych, potocznie zwanych kawalerkami, idealnym rozwiązaniem jest klimatyzacja typu split, w ramach której instaluje się jeden klimatyzator wewnętrzny i jeden agregat zewnętrzny. W przypadku, gdy mieszkanie składa się z kilku pomieszczeń klimatyzacja musi zostać dopasowana do liczby pomieszczeń – w tym przypadku sprawdza się system multi-split. Wspomniany system opiera się na możliwości instalacji kilku urządzeń, które mogą współpracować z jednym agregatem.

Multi-split – co to znaczy w praktyce?

Skuteczne i efektywne chłodzenie wymaga tego, by każde pomieszczenie posiadało swój własny wymiennik ciepła. Dzięki tej możliwości w danym budynku jednocześnie może pracować do pięciu klimatyzatorów – co ważne, każde z tych urządzeń pozwala na indywidualne spersonalizowanie ustawień, co pozwala na uzyskanie  odrębnej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Jest to spora wygoda i swoboda, ponieważ umożliwia zróżnicowaną pracę jednostek dostosowaną do indywidualnych warunków wnętrza – silnie nasłonecznione pomieszczenia wymagają wydajniejszej pracy jednostek, niż wnętrza zlokalizowane po stronie południowej. 

Klimatyzacja to nie tylko chłodzenie

Obecnie produkowane klimatyzatory pozwalają na to, by były używane przez cały rok. Zakres pracy pozwala zarówno na chłodzenie pomieszczeń, jak i na ich ogrzewanie w okresie jesiennym czy zimowym. Niskie zużycie energii elektrycznej nie nadwyręża budżetu domowego, przez co jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego systemu ogrzewania w czasie, gdy temperatura za oknem zaczyna gwałtownie spadać. Oprócz ogrzewania warto wspomnieć, że system klimatyzacji emituje do wnętrz czyste powietrze pozbawione zanieczyszczeń – pozwala to chronić zdrowie mieszkańców, zwłaszcza w okresie wiosennym, gdy osoby cierpiące na alergię są najbardziej narażone na czynniki zewnętrzne.

Systemy dostosowane do każdego mieszkania

Najpopularniejszym rozwiązaniem w mieszkaniach i domach jest zastosowanie w ramach klimatyzacji jednostek ściennych. Toshiba proponuje 4 modele nowoczesnych klimatyzatorów o zróżnicowanym designie, funkcjach i zaawansowaniu technologicznym. Klimatyzatory ścienne Toshiba sprawdzają się we wnętrzach o różnej kubaturze i odmiennych wymaganiach użytkowników. Dla najbardziej wymagających osób poleca się modele klimatyzatorów Daiseikai 9 – wyjątkowo energooszczędne (klasa energetyczna A+++), wydajne, ciche i zapewniające powietrze świeże i czyste (dzięki systemowi wydajnych filtrów i jonizacji).

Każdy budynek cechuje się inną budową oraz przepuszczalnością powietrza, dlatego spośród opisanych systemów chłodzenia wyróżnia się także klimatyzatory kanałowe, które poprzez kanały powietrzne zamontowane w ścianie nie zajmują większej powierzchni użytkowej w pokojach. Gdy architektura budynku na to pozwala, warto także zwrócić uwagę na klimatyzatory kasetonowe – ich działanie jest niezwykle szybkie i wydajne – głównie za sprawą tego, że ich konstrukcja emituje powietrze w czterech kierunkach jednocześnie. Tak jak w przypadku systemu kanałowego nie zajmuje on miejsca, dzięki czemu przestrzeń obiektu można zaadaptować według własnych preferencji.

Kolejną zaletą płynącą z używania klimatyzacji w domu jest jej cichy tryb pracy, dzięki czemu codzienne obowiązki nie są niczym ograniczone. W przypadku dużych budynków ciekawą alternatywą jest także system Bi-Flow, który jest montowany w miejscach, gdzie zazwyczaj instalowane są tradycyjne grzejniki.

Różnorodność systemów sprawia, że z łatwością można wybrać optymalne rozwiązanie do każdego mieszkania, bez konieczności ingerencji w elementy konstrukcyjne budynku. Nowoczesne klimatyzatory cechują się nie tylko niskim zużyciem energii, ale mogą także z powodzeniem ogrzewać mieszkanie w zimniejszych porach roku. Cyklicznie serwisowana klimatyzacja, w połączeniu z wysokiej jakości urządzeniami, pozwala cieszyć się świeżym powietrzem na długie lata. Możliwość oddzielnego sterowania urządzeniami daje także komfort mieszkańcom, którzy z powodzeniem mogą ustawiać temperaturę chociażby za pomocą smartfona lub tabletu bez konieczności szukania pilota. 

Źródło: Clima Polska – klimatyzacja do mieszkania

Comments

Comments are closed.