BiznesTechnologie

Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna – co wybrać?

0

Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na rozpoczęcie działalności, musi rozważyć wiele istotnych kwestii. Jednym z pierwszych dylematów jest wybór odpowiedniego urządzenia fiskalnego. Na rynku dostępne są kasy i drukarki fiskalne. Czym różnią się od siebie te rozwiązania? Jakie mają zalety? Na co warto się zdecydować?

Kasa fiskalna a drukarka fiskalna – podstawowe różnice

Kasa fiskalna to podstawowy sprzęt, który pozwala przedsiębiorcy wystawiać paragony fiskalne i w ten sposób ewidencjonować osiągany obrót. Została ona zaprojektowana do samodzielnej pracy. Co to w praktyce oznacza? Że wszystkie niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania dane mogą być zaprogramowane bezpośrednio przy użyciu klawiatury urządzenia, a sprzedaż i paragon są rejestrowane oraz wystawiane bez konieczności podłączania sprzętu do zewnętrznego komputera z oprogramowaniem.

Drukarka fiskalna natomiast, by realizować swoje zadania, musi zostać podłączona do komputera lub laptopa, wyposażonego w program sprzedażowy. To właśnie on zbiera informacje o obrocie handlowym i odpowiada za jego rejestrację w pamięci drukarki fiskalnej.

Odpowiednio dobrany program sprzedażowy wraz z drukarką fiskalną pozwalają na wykonywanie zdecydowanie bardziej zaawansowanych operacji niż kasa fiskalna. Dodatkowo użytkownik ma do dyspozycji więcej funkcji, np. związanych z analizowaniem i raportowaniem danych na temat sprzedaży. Choć kasa fiskalna zbiera wszelkie użyteczne informacje, nie potrafi ich przekształcić w przystępne raporty. Ograniczenie to może stać się w przyszłości barierą wzrostu przedsiębiorstwa.

Kasy fiskalne to tanie w zakupie i eksploatacji urządzenia, jednak biorąc pod uwagę funkcjonalność, wypadają gorzej na tle drukarek fiskalnych. Nie oferuję podglądu stanów magazynowych, nie dają możliwości wystawienia faktury VAT bezpośrednio z kasy czy też nie pozwalają na zastosowanie automatycznych programów lojalnościowo-rabatowych. Są natomiast zróżnicowane pod względem modeli. W ofercie Centrum Kas dostępne są zarówno modele stacjonarne, jak i przenośne, duże, jak i małe, jednostanowiskowe, jak i systemowe. Każdy przedsiębiorca znajdzie więc coś dla siebie.

Program sprzedażowy w połączeniu z drukarką fiskalną pozwala zaś m.in. aktualizować stany magazynowe po każdej sprzedaży, prowadzić kontrolę rozchodów, tworzyć raporty sprzedażowe, a nawet zarządzać pracą personelu. To kompleksowe i wszechstronne rozwiązanie.

Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna – co wybrać?

Zarówno kasy fiskalne, jak i drukarki fiskalne to urządzenia, bez których stanowisko sprzedażowe byłoby niekompletne. To, na jakie rozwiązanie zdecyduje się przedsiębiorca, zależy przede wszystkim od wielkości prowadzonej działalności i jej specyfiki. Kasy fiskalne są odpowiednie przede wszystkim dla mikroprzedsiębiorców, którzy nie mają rozbudowanej bazy towarów lub usług i dbają o jak najniższe koszty funkcjonowania biznesu. Rozwiązania te sprawdzą się także w średnich firmach (od 3 do 15 tysięcy pozycji towarowych).

Z kolei drukarki fiskalne to rozwiązanie dla dużych przedsiębiorstwach, które mają rozbudowaną bazę towarową sięgającą kilkunastu do kilkuset tysięcy produktów. Pozwalają one w efektywny sposób zarządzać nawet bardzo szerokim asortymentem.

Biorąc pod uwagę specyfikę prowadzonej działalności, kasy fiskalne są odpowiednie w przypadku prostej sprzedaży detalicznej oraz sprzedaży obwoźnej i mobilnej. Z kolei drukarki fiskalne przeznaczone są raczej do działalności handlowej.

W wyborze właściwego rozwiązania nieoceniona może okazać się pomoc specjalistów z Centrum Kas. Nie tylko doradzą oni, na którą opcję się zdecydować, ale i przygotują kompleksową ofertę wraz ze szczegółową wyceną. Dostępne w asortymencie sklepu kasy i drukarki fiskalne to zaawansowane pod względem technicznym urządzenia, które cechują się wydajnością działania i niezawodnością. Oferują one również wysoki poziom bezpieczeństwa wrażliwych danych firmowych. Nic więc dziwnego, że cieszą się sporą popularnością wśród przedsiębiorców.

Comments

Comments are closed.