Life StyleZdrowie i uroda

Jak powinien odżywiać się sportowiec?

0

Intensywny wysiłek fizyczny w znaczący sposób wpływa na nawyki żywieniowe. I choć zdrowa dieta jest ważna dla każdego, sportowiec powinien w sposób szczególny uważać na to, co je. Codzienne posiłki decydują bowiem o ilości energii dostarczanej do organizmu, a także o procesach regeneracyjnych. Z tego też względu dietetyczne menu często wygląda inaczej w przypadku zawodowców.

Oczywiście właściwie dobrana dieta nie jest gwarantem sukcesu sportowego. Wpływ na to ma bowiem również wiele innych czynników, takich jak przygotowanie fizyczne, odnowa, forma dnia, a czasem nawet zwykłe szczęście. Z drugiej jednak strony, złe odżywianie może pogrzebać cały trud włożony w treningi. Brak kluczowych składników znacząco ograniczy możliwości organizmu, odbije się również na jego regeneracji. O zdrowym odżywianiu sportowiec powinien więc myśleć przez cały czas.

Co jada sportowiec?

Specjaliści powtarzają, że dieta powinna być przygotowywana indywidualnie dla każdego sportowca, z uwzględnieniem jego predyspozycji, potrzeb oraz specyfiki treningów. Z tego też względu, bardzo dobrym wyborem okaże się dieta pudełkowa, w której zawarte zostaną składniki dobrane przez specjalistów. Jest to najlepsza metoda na dostosowanie żywienia do danego człowieka.

Niemniej, większość indywidualnych programów żywieniowych przeznaczonych dla sportowców opiera się na trzech głównych grupach składników. Będą to:

  •       węglowodany,
  •       białka,
  •       witaminy.

Dostarczanie ich w codziennej diecie jest kluczowe dla każdego sportowca. Węglowodany są bowiem intensywnie spalane podczas treningu. Pełnią one także istotną funkcję w procesie regeneracji. Podobnie jak białka, które odpowiadają także za ogólną sprawność organizmu  oraz budowę masy mięśniowej. Są one główną substancją budulcową dla organów i tkanek, toteż ich niedobór będzie nie tylko niekorzystny, ale i groźny.  Bez witamin możemy zapomnieć również o odpowiedniej kondycji i zdrowym wysiłku, dzięki któremu będziemy czuć się dobrze.

Decydując się na catering dietetyczny, warto więc zadbać, aby znalazły się w nim elementy bogate w wyżej wymienione składniki. Na co powinniśmy postawić w szczególności?

  • Produkty bogate w węglowodany – przede wszystkim makarony, ryż brązowy, kasze, płatki owsiane, pieczywo razowe, płatki kukurydziane.
  • Produkty bogate w białko – mięso, jajka, mleko i przetwory mleczne, ryby, owoce morza, soczewica, groch, nasiona słonecznika, pistacje, migdały, bób.
  • Produkty bogate w witaminy i minerały – warzywa i owoce.

W zbilansowaniu diety pomocny okaże się wspomniany catering. Będzie on nie tylko wygodny (dieta z dostawą), ułatwi również przygotowywanie jadłospisu na cały dzień.

Ogólne zasady żywieniowe dla sportowców

Skoro wiemy już, co jeść, warto jeszcze wspomnieć o kilku kluczowych zasadach, które sprawią, że zdrowe menu rzeczywiście okaże się przydatne w ramach planu treningowego. Sportowiec powinien pamiętać przede wszystkim o tym, aby jeść lekko – dużo lepsze niż potrawy smażone okażą się posiłki przygotowywane na parze. Ciężkostrawne jedzenie może negatywnie wpłynąć na naszą formę.

Wspominana wcześniej dieta pudełkowa na dowóz znacznie ułatwi pilnowanie regularności spożywania poszczególnych posiłków. Przerwa między nimi nie powinna być dłuższa niż 2,5-3 godziny. Należy jednak przy tym pamiętać, by nie jeść bezpośrednio przed treningiem.

Co natomiast z kalorycznością pożywienia? Zapotrzebowanie energetyczne będzie różne w zależności od typu aktywności, a także płci oraz indywidualnych predyspozycji. Zawsze warto więc udać się do dietetyka, który wskaże, ile kalorii dziennie powinniśmy przyjmować, lub skorzystać ze specjalnego kalkulatora kaloryczności. Z reguły jednak dziennie zapotrzebowanie energetyczne, w zależności od dyscypliny, oscyluje wokół 3500-4500 kcal dla mężczyzn i 2500-3500 kcal dla kobiet. Wartości te rosną wówczas, gdy trenujemy siłowo lub szczególnie intensywnie.

Oczywiście nie należy przy tym zapominać o regularnym nawadnianiu organizmu. Podczas treningu tracimy mnóstwo wody, dlatego przyjmuje się, że sportowiec powinien wypijać minimum 2,5-3 litry płynów dziennie. Zbilansowana dieta i trzymanie się zaleceń pozwoli utrzymać formę.

Źródło: ZdroweMenu – catering dietetyczny Warszawa

Comments

Comments are closed.