Ładunek można przetransportować w dwojaki sposób – pierwszy zakłada samodzielną organizację, natomiast drugi dopuszcza korzystanie z outsourcingu. Czym jest wspomniane zjawisko i które rozwiązanie z perspektywy klienta jest bardziej opłacalne?
Na własny rachunek, a może usługi zewnętrznych firm?
Organizując przewóz towarów należy pamiętać o wielu czynnikach składających się na całokształt operacji – w przypadku zagranicznego transportu, a także międzykontynentalnego, jest to kontakt z urzędami celnymi, poszukiwanie odpowiednich przewoźników oraz ryzyko związane z ewentualnymi karami w przypadku uchybień. Z pomocą przychodzą zewnętrzne firmy, które od lat zajmują się kompleksowym organizowaniem przewozów ładunkowych zarówno w kraju, jak i na terenie innych państw. Korzystając z takiej możliwości, klient zyskuje sporo korzyści – po pierwsze, jest to bardzo opłacalne rozwiązanie, które nie wymaga tworzenia floty, a co najważniejsze, utrzymania pracowników oraz kosztownego serwisowania sprzętu. Każdy, kto miał kiedykolwiek do czynienia z transportem, wie, że czynniki takie, jak koszty, części, składki ubezpieczeniowe oraz cena paliwa są ruchome i mogą zmieniać się w zależności od sytuacji. W przypadku korzystania z usług spedytorów klient ma możliwość ustalenia optymalnej stawki, a także innych cech związanych ze zleconym przewozem.
Outsourcing? To się opłaca!
Oprócz kosztów związanych z utrzymaniem floty, klient unika również kosztów pobocznych, które mogą wystąpić podczas różnych sytuacji losowych np. związanych z awarią ciągnika siodłowego. Jest to zatem opcja pozbawiona konieczności reagowania w nagłych sytuacjach, bowiem odpowiedzialność związana z transportem jest scedowana na zewnętrzną firmę, z którą współpracuje spedytor. Oczywiście, decydując się na korzystanie z outsourcingu, należy wybrać firmę, która posiada spore doświadczenie i cieszy się zaufaniem wśród innych klientów. Jest to gwarancja, że transport oraz wszystkie jego elementy zostaną dopilnowane i wykonane z najwyższą jakością.
Brak konieczności stworzenia własnego zaplecza przewozowego pozwala ponadto na dalszy rozwój swojej działalności, jak również na zminimalizowanie ryzyka w przypadku niepowodzeń. Co ważne – zewnętrzne firmy organizują przewóz na zasadzie door-to-door, dzięki której możliwy jest tranzyt ładunku drobnicowego oraz wielkich gabarytów. Uniwersalność tych usług pozwala także na korzystanie z innych, alternatywnych źródeł przewozu – mowa oczywiście o szlakach morskich i kolejowych w przypadku sporych odległości. Korzystanie więc z usług wiodących przewoźników pozwala na kompleksowość transferu bez obaw i narażania na dodatkowe, nieplanowane koszty.
Warto wspomnieć, że doświadczenie spedytorów umożliwia zaplanowanie transportu w jak najbardziej optymalny sposób – również pod kątem terminu dostawy. Outsourcing jest więc powszechnie stosowanym rozwiązaniem, na które każdego dnia decydują się setki klientów. Rola spedytora nie ogranicza się zatem jedynie do znalezienia przewoźnika, istotne jest również przygotowanie dokumentacji przewozowej, kontakt z odbiorcą oraz klientem, monitorowanie położenia ładunku, jak również reagowanie w przypadku nagłych, losowych sytuacji.
Pełna przejrzystość oraz komfort
Podsumowując, w przypadku konieczności organizowania transportu, popularnym i atrakcyjnym rozwiązaniem jest korzystanie z zewnętrznych usług. Gwarantuje to bezpieczeństwo, a także przejrzystość obsługi. Odpowiedzialność za zorganizowanie przewozu ciąży na doświadczonych spedytorach, którzy kompleksowo pokierują zleceniem. Z punktu widzenia przedsiębiorcy zyskuje on spokój, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Pozwala to firmie na skupieniu się na pozostałych sprawach związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Przed wyborem firmy warto zrobić rozeznanie, ponieważ długoletnia działalność na rynku oraz przychylne opinie klientów są gwarancją najwyższej jakości oraz satysfakcji.
Comments