Dom i ogród

Balustrada ze stali nierdzewnej czy szkła? Porównujemy!

0

Głównym zadaniem balustrady jest wzmocnienie schodów i zabezpieczanie ich użytkowników przed upadkiem z wysokości. Prawidłowo zainstalowana balustrada powinna też ułatwiać nam poruszanie się po schodach, zwłaszcza tych szczególnie stromych czy spiralnych. Coraz częściej też inwestorzy traktują balustrady wewnętrzne jako ciekawą dekorację domu. Jedną z popularniejszych opcji są balustrady ze stali nierdzewnej i balustrady ze szkła. Które z nich wybrać? 

Balustrada dopasowana do wnętrza – na to zwróć uwagę!

Przed wyborem odpowiedniej balustrady wewnętrznej do naszego domu powinniśmy zastanowić się nie tylko nad jej przeznaczeniem, ale i umiejscowieniem balustrady w obrębie pomieszczenia. Trafiony wybór balustrady powinien być podyktowany zarówno charakterem wnętrza i jego wielkością, jak i gabarytami samych schodów i ich umiejscowieniem. Bardzo ważny jest też materiał, z którego zostanie wykonana balustrada, oraz jej ostateczny kształt i forma. Powinniśmy pamiętać, że nieumiejętnie dobrana balustrada wewnętrzna może nie tylko przeszkadzać nam w codziennym użytkowaniu schodów, ale i popsuć efekt wizualny i sprawić, że schody nie będą pasowały do wnętrza

Wybór odpowiedniej balustrady, która będzie współgrała z rodzajem schodów wewnętrznych i wystrojem naszego domu, warto skonsultować z architektem lub doradcą firmy zajmującej się sprzedażą i wytwórstwem balustrad. Jeżeli schody znajdują się w centralnej części naszego domu, np. w salonie lub holu, możemy zdecydować się na dekoracyjną balustradę, która będzie dodatkowo zdobiła pomieszczenie. Pamiętajmy jednak, że o ile bogato zdobione balustrady sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, w których nie brakuje miejsca, o tyle nie są specjalnie polecane do bardzo małych wnętrz. Ciężka balustrada wewnętrzna może wizualnie przytłoczyć schody i optycznie zmniejszyć i tak już niewielkie pomieszczenie. W takim przypadku lepiej sprawdzi się lekka balustrada, która nie tylko nie będzie obciążała schodów, ale i sprawi, że wnętrze będzie doświetlone. W takiej sytuacji inwestorzy najczęściej decydują się na zakup balustrady wykonanej ze stali nierdzewnej lub szkła. Którą z nich wybrać?

Balustrada ze stali nierdzewnej – ponadczasowa inwestycja na lata 

Balustrady ze stali nierdzewnej są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań polecanych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku mieszkalnego. Zaletą stalowych balustrad jest nie tylko ich wytrzymałość, ale i trwałość, która znacząco przewyższa parametry zwykłego metalu. Co istotne, stal nierdzewna jest niezwykle plastyczna, dzięki czemu łatwo poddaje się mechanicznej obróbce i może przybierać różne kształty. Balustrady z nierdzewki najczęściej są szlifowane i zmatowione, a w droższej wersji – polerowane, co zapewnia im wyjątkowy połysk. W przypadku balustrady wykonanej ze stali nierdzewnej, która jest polerowana, musimy jednak pamiętać o tym, że jej powierzchnia jest bardziej miękka niż powierzchnia matowiona, co może sprzyjać drobnym zarysowaniom. 

Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na balustradę wykonaną ze stali nierdzewnej, warto pomyśleć o tańszej wersji balustrady wykonanej ze stali zwykłej lub aluminium. O ile stal nierdzewna jest szczególnie polecana zwłaszcza na zewnątrz budynku, gdzie balustrady regularnie narażone są na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych, o tyle w pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na bardziej ekonomiczną wersję balustrady. W przypadku, kiedy zależy nam na szczególnej dekoracyjności schodów, warto pomyśleć nad wyborem wciąż bardzo popularnej balustrady mosiężnej. Inwestorzy szczególnie często decydują się na jej instalację na tarasach i balkonach oraz schodach zewnętrznych, ponieważ balustrady tego typu zapewniają schodom i tarasom wyjątkową reprezentatywność. Jeżeli chcemy przenieść balustradę mosiężną do salonu, musimy z kolei pamiętać o tym, że tego typu konstrukcje są dość okazałe i mogą obciążyć schody. 

Balustrada ze szkła – opłacalna nowoczesność

Balustrady wykonane ze szkła od dawna są bardzo popularne wśród inwestorów. Ich zaletą jest nie tylko wyjątkowy wygląd, ale i ponadczasowość, która pozwala dopasować szklaną balustradę do właściwie każdego wnętrza. Balustrady ze szkła są też bardzo wytrzymałe i wbrew pozorom powinny nam posłużyć przez długie lata. Szkło znakomicie doświetla przestrzeń i współgra z naturalnym światłem dziennym, dzięki czemu balustrady wykonane z tego surowca mogą być z powodzeniem instalowane nawet w bardzo małych pomieszczeniach, bez ryzyka obciążania i tak już ograniczonej przestrzeni. 

Szklane balustrady najczęściej występują w połączeniu ze stalą nierdzewną i przybierają formę szklanych przęseł umieszczanych w stalowej ramie nośnej. Wbrew pozorom balustrady ze szkła są bardzo wytrzymałe – do ich konstrukcji stosowane jest bezpieczne szkło hartowane, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Szkło, w zależności od projektu, może być dodatkowo barwione lub zdobione. Zaletą balustrad ze szkła, oprócz ich niespotykanego designu, jest także to, że nie musimy o nie szczególnie dbać. Bez względu na to, czy balustrada szklana zabezpiecza schody na zewnątrz, czy wewnątrz budynku, do ich pielęgnacji wystarczą środki czyszczące, które na co dzień używamy do czyszczenia okien i luster w naszych domach. 

Źródło: Kobamet – balustrady ze stali nierdzewnej

Comments

Comments are closed.